Jaké akce jsem v Londýně navštívila

Londýn je známý také pro velké množství akcí, které se pořádají převážně na Trafalgarském náměstí. Některé z nich jsem navštívila, jiných (například demonstrací) jsem se nezúčastnila, a to hlavně z toho důvodu, že jsem pracovala. V tomto článku půjde o akce, které lze navštívit především v určitém dni (případně v určitých dnech) v roce.

Noc Guy Fawkese – neboli Bonfire night jsem se zúčastnila 5. listopadu 2014 a do té doby jsem ani netušila, že něco takového existuje. Londýňané jsou však na tuto slávu pyšní a celý Londýn ožije tisíci ohňostroji. Oslavuje se tak zmařený pokus Guye Fawkese nechat vybouchnout parlament. Slávu tohoto svátku dokazuje i to, že mu byl věnován jeden díl novodobého britského Sherlocka.

Čínský nový rok – na Trafalgar square můžete ochutnat různé čínské speciality, nakoupit čínské koláčky štěstí nebo se potěšit průvodem s draky.  Centrum ožije všemi odstíny červené barvy, kterou sem tam doplňuje oranžová a žlutá. Bylo zajímavé to vidět, odvezla jsem si i pár suvenýrů, ale znovu to zažít nemusím. 🙂

Japonský festival – kromě japonských umělců vystupujících na Trafalgar square můžete ochutnat i spoustu japonských jídel. Potkáte také hlavně hodně japonských lidí, kteří si sem přišli připomenout svou vlast.

St. Patrick’s Day – svátek svatého Patrika je populárnější. Slaví se kolem 17. března a centrum Londýna se zbarví do zelené. Irské speciality mají ten den přednost. Já si koupila irské máslo (upřímně, jen kvůli zelené látkové tašce, kterou k nákupu dávali :D). Tento svátek je pohodový a velmi uvolněný, především kvůli typickému irskému pivu Guinness, které je ten den v kurzu. Doporučuji se potěšit i pohledem na irský průvod.

City of London Parade – další přehlídka, tentokrát věnovaná panu starostovi. Potkala jsem jí náhodou při procházce městem a byla podle mě nejklasičtějším průvodem, jelikož se nevyznačovala ani specifickou barvou ani ničím jiným.

Halloween – nevím, jestli úplně doporučím tento večer cestovat metrem, protože potkáte příšerózní lidi. Asi 70% lidí je v pořádku, ale ten zbytek je převlečen do různých kostýmů. Zároveň je zajímavé projít se nějakou obytnou čtvrtí, abyste zahlédli tradiční výzdobu domů. Od obyčejných dýní po propracované hřbitovy na předzahrádce. Já tento večer strávila s kamarádkou v zábavním parku pod londýnským okem a hrály jsme nejrůznější mechanické hry.

Silvestr – zažít Silvestra v Londýně? Ano, to se mi povedlo. K břehu řeky jsem se sice nedostala, navíc se tam bohužel platil jakýsi poplatek, lidi ale byli namačkaní po celém centru! Odkudkoli je vidět London Eye, tam je tlačenice. Já se v jedné ocitla na ulici Mall a viděla jsem cca 2/3 londýnského oka. Zážitek je to úžasný a potkáte tu spoustu lidí, včetně Čechů.

Winter Wonderland – upřímně mě tato atrakce příliš nenadchla. Možná proto, že jsem tam byla sama a možná proto, že jsem něco špatného snědla a nebylo mi dobře. Každopádně pouze procházíte částí Hyde parku, kde jsou atrakce a stánky jako na pouti.

Paddington Bears in London – v době mého pobytu v Londýně zrovna probíhala premiéra filmu Paddington a v rámci toho bylo světu představeno několik desítek soch medvídků. Barvy na ně navrhli nejrůznější britští umělci a byli rozeseti po celém Londýně. Byla pak zábava je všude možně hledat a nacházet.

Pride in London – této akce na podporu jiné sexuální orientace jsem se nezúčastnila, ale je docela slavná.

Festival of Colours – na tom jsem bohužel také nebyla, nicméně kamarádka se zúčastnila a prý to bylo super!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *