Co jsem ochutnala v Británii

Na typicky britská jídla jsem musela přijít víceméně sama, jelikož každý vám řekne akorát „snídaně a čaj“. Já však zjistila, že toho je mnohem více:

Typickou anglickou snídani full english breakfast nabízí téměř každá restaurace. Osobně jsme si tuto lahůdku dopřáli v The Post & Telegraph při návštěvě Brightonu a můžu ji vřele doporučit. Ne však jako snídani, ale třeba večeři případně oběd. Na snídani je to poněkud těžké jídlo. Ochutnala jsem ji pak ještě jednou o dva roky později na rohu Hyde Parku, ale už nebyla zdaleka tak dobrá.

Full English Breakfast

Oproti tomu typickou kvasnicovou Marmite bych nedoporučila asi nikomu. Angličané si tuto pomazánku mažou na chléb, ale já to už v životě nechci ani cítit, natož ochutnat. Za pokus to určitě stojí, ale sami si pak vyberte, zda tuto lahůdku budete milovat nebo nenávidět. Nic mezi tím neexistuje. A vědí to i výrobci, jelikož slogan společnosti zní: „Buď to miluješ, nebo nenávidíš.“ Vzorek jsem dovezla našim, nicméně ani u nich se to nechytlo a zpracovali jsme ji jedině tak, že jsme ji používali jako dochucovadlo omáček.

Tradiční Fish & Chips jsme v Londýně potkávali na každém kroku v šílených cenových relacích, až jsme se jednou rozhodli smaženou rybu s hranolkami ochutnat v jednom zapadlém bistru. Samozřejmě pouze proto, abychom mohli říkat, že jsme to měli. Špatné to nebylo, prostě filé, o kterém se nedá říct naprosto nic zajímavého.

Afternoon tea – s holkami jsme se jednou rozhodly vyzkoušet tradiční anglický „čaj o páté“, a tak jsme si to objednaly na internetu do Strand Palace Hotelu za necelých 19Ł. Dostaly jsme čaj a třípatrový podnos plný sendvičů a sladkostí. Hlavně jsme ochutnaly tradiční anglické Scones. Jako zážitek to určitě stojí za to.

Afternoon tea (Čaj o páté)

Kromě scones, které se rozříznou a maže se na ně máslo s marmeládou, jsem vyzkoušela výborný mrkvový dort, anglickou hořčici nebo sladký golden syrup na palačinky. Celkově se mi zdálo, že zákusky mají takové lepší – jemnější a lehčí.

Při návštěvě Yorku jsme samozřejmě ochutnaly i yorkshirský pudding. I když ve mně hlubší pocit nezanechal, stejně jeho ochutnání doporučím, jelikož zkušenosti se cení. Stejně tak ochutnejte scotch shortbread, což jsou spíše menší sušenky nebo buchtičky. Doporučím ještě skotské palačinky, které jsou na rozdíl od těch našich menší a širší. Ty jsem však neochutnala v cukrárně, nýbrž jsem na ně sehnala recept.

Skvělý dojem na mě udělala také restaurace Le pien Quotidien na Covent Garden, kde jsme se stavili před muzikálem. Požádali jsme o rychlé jídlo, doporučili nám studené, a tím pádem nás obsloužili do pěti minut. Není nad to, když podnik vyjde zákazníkovi vstříc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *