Czechtalent 2015

Když jsem si v březnu na internetu všimla, že brácha nahrál na youtube.com pár videí, kde zpívá a hraje na kytaru s kamarádem Matějem, moc jsem to neřešila a spíš jsem byla ráda, že se s ním konečně můžu pochlubit u kamarádek z Anglie. Poté, co jsem Patrikovi citovala chválu jedné z nich, mi jen tak mezi řečí oznámil, že tyto videa nahrál jako přihlášku do soutěže Czechtalent Zlín. Co to ta soutěž Czechtalent je, a že vůbec něco takového existuje, jsem si musela zjistit.

Později jsem se však divila, že o ní nic nevím, jelikož jí prošli velmi slavní zpěváci jako Tomáš Klus, Petr Bende, Dasha, Markéta Poulíčková, Šárka Vaňková, Kamila Nývltová, Jolana Smyčková a mnozí další. Hlouběji v minulosti, v roce 1981, kdy se soutěž ještě jmenovala Intertalent a konala se v tehdejším Gottwaldově, ji vyhrál například Michal David se skupinou Kroky nebo o deset let dříve, v prvním ročníku soutěže, bodoval Jiří Korn. Je to v současnosti jedna z mála soutěží, kde mohou zpěváci prezentovat vlastní tvorbu, a která pracuje výhradně s českými písničkami.

Letos tedy z přihlášených bez mála tří stovek mladých lidí postupovalo do semifinále pouze 28 zpěváků a zpěvaček, kteří se pak 11. dubna utkali ve Zlíně o postup do finále. A do tohoto semifinále se Patrik dostal. A tak se soutěžící Patrik Kovář z malé vesničky Nerestce se svým kamarádem, kytarami a přítelkyněmi vydali přes půl republiky do Zlína soutěžit. Mně osobně kazil dojem akorát fakt, že jsem v té době stále ještě byla v Londýně, a tak jsem se bráchovi zmínila, že by nebylo na škodu, kdyby postoupil i do finále, abych se také někam podívala. 😀 Nicméně kluci se snažili, užili si to a sklidili úspěch. S pocitem, že si neudělali ostudu, pobavili se, že jsou rádi, že se zúčastnili, ale že konkurence je bohužel obrovská a výsledky budou známy až druhý den na internetu, odjeli domu.

Již při cestě domu však kontrolovali internet, kde našli výsledky. Mezi 8 nejlepších finalistů se k velikému nadšení probojoval i brácha, a tak jsem se i já mohla o měsíc později do Zlína podívat. Tentokrát jsme vyrazili ve větší skupince, neboť s námi cestoval i Láďa Macoun junior s přítelkyní, a o to větší sranda byla. Tím spíše, když jsme to cestou do Zlína museli vzít i přes louku, kvůli kamionu a frézování. 😀 Kluci se mezitím celé odpoledne připravovali na soutěž různými zvukařskými zkouškami a generálkami, a když pak došlo na samotnou soutěž, kinosál se naplnil lidmi a jelo se na ostro.

Každý soutěžící měl připraven dvě písně, z nichž produkce určila, kterou budou zpívat. Jedna musela být rychlá, druhá pomalá, avšak pouze jedna mohla být z vlastní tvorby. Jednotlivá vystoupení soutěžících byla prokládána vystoupeními bývalých finalistů a vítězů, přičemž někteří z nich také usedli v porotě, mimo jiné to byl Tomáš Klus, Dasha nebo Petr Bende. Po každém vystoupení také finalisty hodnotili a musím říct, že v konkurenci studentů konzervatoří a zpěváků dlouhodobě vystupujících s vlastní kapelou, brácha obstál velice dobře. Celý záznam semifinále i finále je možné zhlédnout na internetu. Mezi tři nejlepší se nakonec Patrik bohužel nedostal, ale umístění 4. – 8. místo z 286 soutěžících z celé České i Slovenské republiky je megaúspěch, nemyslíte?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *